• Deutsch
  • Aktuelles
  • Erdoğan ./. Böhmermann: Hamburg Eyalet Mahkemesinin karar gerekçeleri

Erdoğan ./. Böhmermann: Hamburg Eyalet Mahkemesinin karar gerekçeleri

Hamburg Eyalet Mahkemesi 17.05.2016 tarihinde  Jan Böhmermann'ın Hakaret Şiiri Performansının geniş bölümlerini sunmaktan gelecekte uzak durması kararını vermiş bulunuyor (Dosya no: 324 O 255/16).

Mahkeme, bu kararının gerekçelerini şimdi açıklamıştır. Gerekçede mahkeme önce en açık bir şekilde, şiirin prensip olarak hiciv olarak kabulü gerektiğini ifade etmektedir. Devamla, hicvin hukuki değerlendirmesinde prensip olarak hicvin hangi bağlamda dile getirildiğinin her zaman göz önüne alınması gerektiğini belirtmektedir.

Hamburg Eyalet Mahkemesi, bu konuda Federal Anayasa Mahkemesinin belirlediği ölçütlere göre, hicvin hukuki değerlendirilmesinde dile getirilen içerik ile bu içeriğin hicivsel bir giysi, bir kılıf ("hiciv giysisi, içeriği kuşatan kılıf ") içinde sunuluşunun ayırt edilmesi zorunluğuna işaret ediyor (Bkz. Federal Anayasa Mahkemesi, NJW [Haftalık Yeni Hukuk Dergisi - ç.] 1987, 2661).

Hakaret Şiiri Performansı'nın esas içeriğini mahkeme, Erdoğan'ın "Ekstra 3"teki gibi bir sunumu, Alman Büyükelçisinin görüşmeye çağrılmasına gerekçe yapmasını, Böhmermann'ın kendi yayınında hicivsel olarak ele alışında görmektedir: Buna göre o, Erdoğan'ın Türkiye'deki fikir özgürlüğü ile ilgili uygulamalarını eleştirmiştir. Mahkeme bu ifade edilen içeriği neticede hukuki ve müsaade edilir nitelikte olarak değerlendirmektedir.

Bu içeriği kuşatan giysiyi ise mahkeme geniş bir bölümü ile müsaade edilemez nitelikte görmektedir. Gerekçe olarak, bu ifadelerin tartışmasız şekilde hakaretamiz ve onur kırıcı olduğunu belirtmektedir. Tüm satırlarda cinselliğe gönderme yapıldığına ve bunların ırkçı olarak değerlendirilebileceğine işaret etmektedir.

Ancak mahkeme aynı zamanda şiirin kimi satırlarını müsaade edilir nitelikte görmekte ve gerekçe olarak bunu Türkiye'deki bir sıra insan hakları ihlallerine dayandırmaktadır. Bunların gerçekliğinin ayrıca sübutuna gerek görülmemekte ve bunların "mahkemenin bilgisi dâhilinde olduğu" ileri sürülmektedir.

Jan Böhmermann, © ZDF/Ben Knabe

Karar gerekçelerinin değerlendirilmesi:

Mahkemeyi, gerek Hakaret Şiiri Performansının prensip olarak hiciv karakterinde olduğunu kabul etmesi, gerekse Federal Anayasa Mahkemesi içtihadından hareketle, hukuki değerlendirmede hicvin içeriği ile bu içeriği kuşatan giysinin ayırt edilmesi gerekliliğini belirtmesi konusunda onaylamak icap eder.  

Ne var ki mahkeme, Hakaret Şiiri Performansı açısından konteksti ve Böhmermann'ın amaçlarını  ancak eksik olarak dikkate alıyor; bunun sonucunda bu hususlar daha sonra tarafların temel haklarının dengelenmesi çerçevesinde de neredeyse hiç göz önüne alınmadan kalıyorlar.

Şöyle ki, mahkeme hicvin içeriğini yalnızca Ekstra 3 sunumu konusundaki tutumun ve fikir özgürlüğü ile ilgili Türk anlayışının eleştirisi olarak tanımlıyor. Buna karşılık performansın arka planında hem hukuki hem mizahi bir "hakaret eleştirisi üzerine hazırlık dersi" verme amacının güdüldüğü göz ardı ediliyor. Oysa Böhmermann bu amacını gerek laf arasında, gerekse şiiri okuduğu sırada tekrar tekrar belirtmiştir.

Mahkeme esas içerikteki bu unsuru göz ardı etmekle sonuçta ikinci adımda ele alınması gereken, hicvi kuşatan giysinin müsaade edilir nitelikte olup olmadığı sorunu açısından, tartışma götürür bir sonuca varıyor: içeriği kuşatan, ırkçı ve cinsel çağrışımlarına işaret edilen hakaretler biçimindeki giysinin, onur kırıcılığı nedeniyle müsaade edilemez nitelikte olduğu sonucuna. Bu durumda bize beklemek kalıyor: Önümüzdeki esas duruşma ve daha üst mercilerde alınacak yol boyunca performansın içeriğinin daha eksiksiz bir değerlendirilmesi yapılacak mı, ve neticede bu, biçimsel olarak mevcut hakaretlere rağmen, hicvi kuşatan giysinin müsaade edilir nitelikte olduğunun kabulüne yol açacak mı diye. 

Einen Kommentar schreiben

Tags

Google Phishing Hinweispflichten Reisen Finanzaufsicht Online Shopping drohnengesetz Medienrecht Unlauterer Wettbewerb EU-Kosmetik-Verordnung geldwäsche Jugendschutzfilter Bildrechte Bestandsschutz Gaming Disorder Abhören Keyword-Advertising Bundesmeldegesetz Analytics Stellenausschreibung verlinkung 3 UWG Ofcom Gesetz Sponsoren Kennzeichnung fristen wallart Infosec Wettbewerbsbeschränkung Expedia.com Restaurant § 5 MarkenG Extremisten USA GmbH DSGVO UWG Flugzeug copter Rabattangaben entgeltgleichheit Behinderungswettbewerb Meldepflicht Gegendarstellung Panorama Kündigung Notice & Take Down Handynummer Herkunftsfunktion 5 UWG Conversion Datensicherheit Irreführung 2014 Unterlassung Check-in Türkisch neu FTC Corporate Housekeeping urheberrechtsschutz Crowdfunding Gesundheit Lebensmittel Kosmetik Medienprivileg besondere Darstellung Onlineplattform Schöpfungshöhe verlinken Internet transparenzregister Kleinanlegerschutz §75f HGB brexit ePrivacy Big Data Hausrecht Team gender pay gap Filesharing videoüberwachung Erdogan Geschmacksmuster right of publicity EuGH Ferienwohnung Einstellungsverbot Sperrwirkung ADV Mitarbeiterfotografie Konferenz privacy shield Trademark Vergütung USPTO Europawahl Xing Blog data A1-Bescheinigung Email Urlaub LG Köln Löschungsanspruch Single Sign-On Künstliche Intelligenz Soziale Netzwerke messenger Urteile Algorithmus Transparenz Datenschutzrecht Lizenzrecht Ring Artificial Intelligence FashionID Schadensersatz Online-Portale Schadenersatz Handelsregister Marketing Niederlassungsfreiheit Autocomplete AGB Insolvenz Leipzig informationstechnologie Hackerangriff whatsapp Ruby on Rails Online Medienstaatsvertrag Doxing Datenportabilität Rechtsprechung Neujahr LinkedIn Touristik Textilien Osteopathie Einwilligungsgestaltung Boehmermann data privacy Lohnfortzahlung Hotel Verbandsklage AIDA Markensperre Löschung Authentifizierung Opentable Voice Assistant Namensrecht Datenschutz Hotellerie Markenrecht Beleidigung Facial Recognition Sicherheitslücke Barcamp Know How Markeneintragung ReFa Auftragsdatenverarbeitung PSD2 Algorithmen Bestpreisklausel Einzelhandel Europarecht Kinder Anonymisierung Bots Werbung schule datenverlust Datenpanne Social Media Human Resource Management Beweislast Haftungsrecht WLAN PPC Marke Tipppfehlerdomain Foto Jahresrückblick Adwords Vertragsgestaltung Prozessrecht Pressekodex Suchmaschinenbetreiber Berlin markenanmeldung Suchmaschinen Kekse § 15 MarkenG ecommerce Pseudonomisierung EC-Karten

Die Rechtsanwaltssozietät Spirit Legal berät in- und ausländische Unternehmen mit internationaler Ausrichtung. Unser fachlicher Beratungsschwerpunkt liegt in den Bereichen E-Commerce, Gesellschafts-, Wettbewerbs-, Marken-, IT- und Datenschutzrecht. Dank unserer Branchenerfahrung sind wir in rechtlichen Fragen der spezialisierte Ansprechpartner für Start-ups, Reiseunternehmen und die Hotellerie.

© Spirit Legal 2013 - 2020, alle Rechte vorbehalten