• Deutsch
  • Aktuelles
  • Erdoğan ./. Böhmermann: Hamburg Eyalet Mahkemesinin karar gerekçeleri

Erdoğan ./. Böhmermann: Hamburg Eyalet Mahkemesinin karar gerekçeleri

Hamburg Eyalet Mahkemesi 17.05.2016 tarihinde  Jan Böhmermann'ın Hakaret Şiiri Performansının geniş bölümlerini sunmaktan gelecekte uzak durması kararını vermiş bulunuyor (Dosya no: 324 O 255/16).

Mahkeme, bu kararının gerekçelerini şimdi açıklamıştır. Gerekçede mahkeme önce en açık bir şekilde, şiirin prensip olarak hiciv olarak kabulü gerektiğini ifade etmektedir. Devamla, hicvin hukuki değerlendirmesinde prensip olarak hicvin hangi bağlamda dile getirildiğinin her zaman göz önüne alınması gerektiğini belirtmektedir.

Hamburg Eyalet Mahkemesi, bu konuda Federal Anayasa Mahkemesinin belirlediği ölçütlere göre, hicvin hukuki değerlendirilmesinde dile getirilen içerik ile bu içeriğin hicivsel bir giysi, bir kılıf ("hiciv giysisi, içeriği kuşatan kılıf ") içinde sunuluşunun ayırt edilmesi zorunluğuna işaret ediyor (Bkz. Federal Anayasa Mahkemesi, NJW [Haftalık Yeni Hukuk Dergisi - ç.] 1987, 2661).

Hakaret Şiiri Performansı'nın esas içeriğini mahkeme, Erdoğan'ın "Ekstra 3"teki gibi bir sunumu, Alman Büyükelçisinin görüşmeye çağrılmasına gerekçe yapmasını, Böhmermann'ın kendi yayınında hicivsel olarak ele alışında görmektedir: Buna göre o, Erdoğan'ın Türkiye'deki fikir özgürlüğü ile ilgili uygulamalarını eleştirmiştir. Mahkeme bu ifade edilen içeriği neticede hukuki ve müsaade edilir nitelikte olarak değerlendirmektedir.

Bu içeriği kuşatan giysiyi ise mahkeme geniş bir bölümü ile müsaade edilemez nitelikte görmektedir. Gerekçe olarak, bu ifadelerin tartışmasız şekilde hakaretamiz ve onur kırıcı olduğunu belirtmektedir. Tüm satırlarda cinselliğe gönderme yapıldığına ve bunların ırkçı olarak değerlendirilebileceğine işaret etmektedir.

Ancak mahkeme aynı zamanda şiirin kimi satırlarını müsaade edilir nitelikte görmekte ve gerekçe olarak bunu Türkiye'deki bir sıra insan hakları ihlallerine dayandırmaktadır. Bunların gerçekliğinin ayrıca sübutuna gerek görülmemekte ve bunların "mahkemenin bilgisi dâhilinde olduğu" ileri sürülmektedir.

Jan Böhmermann, © ZDF/Ben Knabe

Karar gerekçelerinin değerlendirilmesi:

Mahkemeyi, gerek Hakaret Şiiri Performansının prensip olarak hiciv karakterinde olduğunu kabul etmesi, gerekse Federal Anayasa Mahkemesi içtihadından hareketle, hukuki değerlendirmede hicvin içeriği ile bu içeriği kuşatan giysinin ayırt edilmesi gerekliliğini belirtmesi konusunda onaylamak icap eder.  

Ne var ki mahkeme, Hakaret Şiiri Performansı açısından konteksti ve Böhmermann'ın amaçlarını  ancak eksik olarak dikkate alıyor; bunun sonucunda bu hususlar daha sonra tarafların temel haklarının dengelenmesi çerçevesinde de neredeyse hiç göz önüne alınmadan kalıyorlar.

Şöyle ki, mahkeme hicvin içeriğini yalnızca Ekstra 3 sunumu konusundaki tutumun ve fikir özgürlüğü ile ilgili Türk anlayışının eleştirisi olarak tanımlıyor. Buna karşılık performansın arka planında hem hukuki hem mizahi bir "hakaret eleştirisi üzerine hazırlık dersi" verme amacının güdüldüğü göz ardı ediliyor. Oysa Böhmermann bu amacını gerek laf arasında, gerekse şiiri okuduğu sırada tekrar tekrar belirtmiştir.

Mahkeme esas içerikteki bu unsuru göz ardı etmekle sonuçta ikinci adımda ele alınması gereken, hicvi kuşatan giysinin müsaade edilir nitelikte olup olmadığı sorunu açısından, tartışma götürür bir sonuca varıyor: içeriği kuşatan, ırkçı ve cinsel çağrışımlarına işaret edilen hakaretler biçimindeki giysinin, onur kırıcılığı nedeniyle müsaade edilemez nitelikte olduğu sonucuna. Bu durumda bize beklemek kalıyor: Önümüzdeki esas duruşma ve daha üst mercilerde alınacak yol boyunca performansın içeriğinin daha eksiksiz bir değerlendirilmesi yapılacak mı, ve neticede bu, biçimsel olarak mevcut hakaretlere rağmen, hicvi kuşatan giysinin müsaade edilir nitelikte olduğunun kabulüne yol açacak mı diye. 

Einen Kommentar schreiben

Tags

Vergütungsmodelle wallart Machine Learning Bildung Kunsturhebergesetz Analytics Hotelkonzept Bußgeld Doxing Schleichwerbung Mindestlohn YouTube nutzungsrechte anwaltsserie html5 Hinweispflichten Verfügbarkeit Berlin Bestandsschutz IT-Sicherheit verlinken gender pay gap Team ADV ransomware messenger informationstechnologie Data Protection ReFa Internetrecht Bachblüten geldwäsche Limited gesellschaftsrecht LMIV NetzDG #emd15 Microsoft Polen Kartellrecht LikeButton patent Informationsfreiheit markenanmeldung Direktmarketing Zustellbevollmächtigter Foto Geschäftsführer Midijob Unlauterer Wettbewerb Bildrecherche Extremisten Onlinevertrieb Education Geschäftsanschrift Barcamp §75f HGB Spitzenstellungsbehauptung Vergleichsportale gdpr Medienrecht Schadensfall § 24 MarkenG Corporate Housekeeping Consent Management handel events Technologie Gastronomie EuGH FashionID Türkisch 3 UWG Löschung Dynamic Keyword Insertion Kinderrechte Internet of Things Geschmacksmuster ransom ITB technology Influencer Pressekodex Kritik technik E-Mail PSD2 Online-Bewertungen Vertragsgestaltung Reisen Presserecht Geschäftsgeheimnis Website Preisauszeichnung Kapitalmarkt informationspflichten New Work Auftragsverarbeitung Namensrecht Stellenangebot UWG Arbeitsrecht Onlineplattform Kundenbewertung Tipppfehlerdomain kündigungsschutz Onlineshop Internet Jugendschutzfilter Markensperre zugangsvereitelung Diskriminierung Urteile Apps Beacons Hackerangriff Datenschutzrecht Lebensmittel Telefon Erbe #bsen A1-Bescheinigung Boehmermann Kennzeichnungskraft Beschäftigtendatenschutz britain Gaming Disorder HipHop Bildrechte Verlängerung Custom Audiences Reise Booking.com Finanzierung Informationspflicht Schadenersatz Mitarbeiterfotografie Compliance Erdogan Personenbezogene Daten Einwilligung Lohnfortzahlung Verbandsklage AGB Aufsichtsbehörden Rückgaberecht Filesharing videoüberwachung selbstanlageverfahren Recap Event Handelsregister wetteronline.de Algorithmen data FTC Email Gesamtpreis Webdesign Kekse Abmahnung SSO Vertragsrecht ePrivacy Spielzeug Vergütung Annual Return verbraucherstreitbeilegungsgesetz Data Breach Urheberrechtsreform Datenpanne Entschädigung BDSG CRM Blog Notice & Take Down Double-Opt-In AIDA Osteopathie Schadensersatz Datensicherheit Marketing Meinung Hack ecommerce Voice Assistant Europa Algorithmus Transparenz Schöpfungshöhe Großbritannien zahlungsdienst Finanzaufsicht Keyword-Advertising Chat Haftung Einstellungsverbot Panoramafreiheit TikTok Conversion Rechtsanwaltsfachangestellte

Die Rechtsanwaltssozietät Spirit Legal berät in- und ausländische Unternehmen mit internationaler Ausrichtung. Unser fachlicher Beratungsschwerpunkt liegt in den Bereichen E-Commerce, Gesellschafts-, Wettbewerbs-, Marken-, IT- und Datenschutzrecht. Dank unserer Branchenerfahrung sind wir in rechtlichen Fragen der spezialisierte Ansprechpartner für Start-ups, Reiseunternehmen und die Hotellerie.

© Spirit Legal 2013 - 2021, alle Rechte vorbehalten