• Deutsch
  • Aktuelles
  • Erdoğan ./. Böhmermann: Hamburg Eyalet Mahkemesinin karar gerekçeleri

Erdoğan ./. Böhmermann: Hamburg Eyalet Mahkemesinin karar gerekçeleri

Hamburg Eyalet Mahkemesi 17.05.2016 tarihinde  Jan Böhmermann'ın Hakaret Şiiri Performansının geniş bölümlerini sunmaktan gelecekte uzak durması kararını vermiş bulunuyor (Dosya no: 324 O 255/16).

Mahkeme, bu kararının gerekçelerini şimdi açıklamıştır. Gerekçede mahkeme önce en açık bir şekilde, şiirin prensip olarak hiciv olarak kabulü gerektiğini ifade etmektedir. Devamla, hicvin hukuki değerlendirmesinde prensip olarak hicvin hangi bağlamda dile getirildiğinin her zaman göz önüne alınması gerektiğini belirtmektedir.

Hamburg Eyalet Mahkemesi, bu konuda Federal Anayasa Mahkemesinin belirlediği ölçütlere göre, hicvin hukuki değerlendirilmesinde dile getirilen içerik ile bu içeriğin hicivsel bir giysi, bir kılıf ("hiciv giysisi, içeriği kuşatan kılıf ") içinde sunuluşunun ayırt edilmesi zorunluğuna işaret ediyor (Bkz. Federal Anayasa Mahkemesi, NJW [Haftalık Yeni Hukuk Dergisi - ç.] 1987, 2661).

Hakaret Şiiri Performansı'nın esas içeriğini mahkeme, Erdoğan'ın "Ekstra 3"teki gibi bir sunumu, Alman Büyükelçisinin görüşmeye çağrılmasına gerekçe yapmasını, Böhmermann'ın kendi yayınında hicivsel olarak ele alışında görmektedir: Buna göre o, Erdoğan'ın Türkiye'deki fikir özgürlüğü ile ilgili uygulamalarını eleştirmiştir. Mahkeme bu ifade edilen içeriği neticede hukuki ve müsaade edilir nitelikte olarak değerlendirmektedir.

Bu içeriği kuşatan giysiyi ise mahkeme geniş bir bölümü ile müsaade edilemez nitelikte görmektedir. Gerekçe olarak, bu ifadelerin tartışmasız şekilde hakaretamiz ve onur kırıcı olduğunu belirtmektedir. Tüm satırlarda cinselliğe gönderme yapıldığına ve bunların ırkçı olarak değerlendirilebileceğine işaret etmektedir.

Ancak mahkeme aynı zamanda şiirin kimi satırlarını müsaade edilir nitelikte görmekte ve gerekçe olarak bunu Türkiye'deki bir sıra insan hakları ihlallerine dayandırmaktadır. Bunların gerçekliğinin ayrıca sübutuna gerek görülmemekte ve bunların "mahkemenin bilgisi dâhilinde olduğu" ileri sürülmektedir.

Jan Böhmermann, © ZDF/Ben Knabe

Karar gerekçelerinin değerlendirilmesi:

Mahkemeyi, gerek Hakaret Şiiri Performansının prensip olarak hiciv karakterinde olduğunu kabul etmesi, gerekse Federal Anayasa Mahkemesi içtihadından hareketle, hukuki değerlendirmede hicvin içeriği ile bu içeriği kuşatan giysinin ayırt edilmesi gerekliliğini belirtmesi konusunda onaylamak icap eder.  

Ne var ki mahkeme, Hakaret Şiiri Performansı açısından konteksti ve Böhmermann'ın amaçlarını  ancak eksik olarak dikkate alıyor; bunun sonucunda bu hususlar daha sonra tarafların temel haklarının dengelenmesi çerçevesinde de neredeyse hiç göz önüne alınmadan kalıyorlar.

Şöyle ki, mahkeme hicvin içeriğini yalnızca Ekstra 3 sunumu konusundaki tutumun ve fikir özgürlüğü ile ilgili Türk anlayışının eleştirisi olarak tanımlıyor. Buna karşılık performansın arka planında hem hukuki hem mizahi bir "hakaret eleştirisi üzerine hazırlık dersi" verme amacının güdüldüğü göz ardı ediliyor. Oysa Böhmermann bu amacını gerek laf arasında, gerekse şiiri okuduğu sırada tekrar tekrar belirtmiştir.

Mahkeme esas içerikteki bu unsuru göz ardı etmekle sonuçta ikinci adımda ele alınması gereken, hicvi kuşatan giysinin müsaade edilir nitelikte olup olmadığı sorunu açısından, tartışma götürür bir sonuca varıyor: içeriği kuşatan, ırkçı ve cinsel çağrışımlarına işaret edilen hakaretler biçimindeki giysinin, onur kırıcılığı nedeniyle müsaade edilemez nitelikte olduğu sonucuna. Bu durumda bize beklemek kalıyor: Önümüzdeki esas duruşma ve daha üst mercilerde alınacak yol boyunca performansın içeriğinin daha eksiksiz bir değerlendirilmesi yapılacak mı, ve neticede bu, biçimsel olarak mevcut hakaretlere rağmen, hicvi kuşatan giysinin müsaade edilir nitelikte olduğunun kabulüne yol açacak mı diye. 

Einen Kommentar schreiben

Tags

neu IT-Sicherheit Team Evil Legal Kartellrecht Insolvenz Reiserecht Home-Office Kinderrechte Informationsfreiheit Einzelhandel markenanmeldung Bestandsschutz Erdogan Urlaub Mindestlohn Apps ADV Spitzenstellungsbehauptung Unionsmarke Crowdfunding Schadensersatz Ruby on Rails Gesamtpreis Webdesign Know How KUG Analytics Art. 13 GMV Vertragsgestaltung EU-Kosmetik-Verordnung drohnen Kosmetik LinkedIn Foto ReFa Produktempfehlungen arbeitnehmer html5 Recap geldwäsche Urheberrechtsreform Kundenbewertungen gender pay gap Panoramafreiheit wetteronline.de information technology Datenportabilität LMIV Markeneintragung Vergleichsportale Gesichtserkennung Osteopathie Geschäftsanschrift Nutzungsrecht Suchalgorithmus Tipppfehlerdomain Erschöpfungsgrundsatz Namensrecht Schadensfall PPC Gepäck Dark Pattern Löschung Filesharing Vertrauen targeting Einwilligung Schleichwerbung Distribution GmbH Online Shopping online werbung zahlungsdienst Finanzierung § 4 UWG Kunsturhebergesetz Consent Management Wettbewerbsverbot Newsletter Bußgeld Meldepflicht Deep Fake Hotels 5 UWG SEA Travel Industry drohnengesetz Class Action Education Abhören Preisauszeichnung Infosec verlinken HipHop Überwachung Referendar Datensicherheit Bots Registered Selbstverständlichkeiten #emd15 unternehmensrecht ITB Xing Abwerbeverbot ISPs Flugzeug Leaks Künstliche Intelligenz Konferenz Technologie Data Protection Unternehmensgründung Vergütungsmodelle JointControl Europarecht Digitalwirtschaft Booking.com Event Rechtsprechung Big Data Freelancer Marketing Fotografen Chat Creative Commons Website ransom Gesundheit DSGVO data security Meinung Algorithmen zugangsvereitelung patent AfD Data Breach Presserecht vertrag Customer Service Entschädigung Bildrechte Auftragsdatenverarbeitung Online-Bewertungen FTC Suchfunktion britain gesellschaftsrecht Werbekennzeichnung Sitzverlegung handelsrecht Doxing Onlineplattform handel Persönlichkeitsrecht Vertragsrecht WLAN Resort hate speech Hackerangriff right of publicity Geschäftsgeheimnis Bewertung Pseudonomisierung Einwilligungsgestaltung events FashionID Anmeldung Online Marketing Telefon Beweislast Messe Medienrecht Kundendaten Kundenbewertung Lizenzrecht fake news Kennzeichnung Hotelrecht Google AdWords Medienprivileg Facial Recognition Rabattangaben Instagram Finanzaufsicht Alexa Datenschutz jahresabschluss Artificial Intelligence Hausrecht Datenschutzrecht Marke Direktmarketing Heilkunde Personenbezogene Daten Domainrecht gdpr Soziale Netzwerke recht am eigenen bild

Die Rechtsanwaltssozietät Spirit Legal berät in- und ausländische Unternehmen mit internationaler Ausrichtung. Unser fachlicher Beratungsschwerpunkt liegt in den Bereichen E-Commerce, Gesellschafts-, Wettbewerbs-, Marken-, IT- und Datenschutzrecht. Dank unserer Branchenerfahrung sind wir in rechtlichen Fragen der spezialisierte Ansprechpartner für Start-ups, Reiseunternehmen und die Hotellerie.

© Spirit Legal 2013 - 2020, alle Rechte vorbehalten