• Deutsch
  • Aktuelles
  • Erdoğan ./. Böhmermann: Hamburg Eyalet Mahkemesinin karar gerekçeleri

Erdoğan ./. Böhmermann: Hamburg Eyalet Mahkemesinin karar gerekçeleri

Hamburg Eyalet Mahkemesi 17.05.2016 tarihinde  Jan Böhmermann'ın Hakaret Şiiri Performansının geniş bölümlerini sunmaktan gelecekte uzak durması kararını vermiş bulunuyor (Dosya no: 324 O 255/16).

Mahkeme, bu kararının gerekçelerini şimdi açıklamıştır. Gerekçede mahkeme önce en açık bir şekilde, şiirin prensip olarak hiciv olarak kabulü gerektiğini ifade etmektedir. Devamla, hicvin hukuki değerlendirmesinde prensip olarak hicvin hangi bağlamda dile getirildiğinin her zaman göz önüne alınması gerektiğini belirtmektedir.

Hamburg Eyalet Mahkemesi, bu konuda Federal Anayasa Mahkemesinin belirlediği ölçütlere göre, hicvin hukuki değerlendirilmesinde dile getirilen içerik ile bu içeriğin hicivsel bir giysi, bir kılıf ("hiciv giysisi, içeriği kuşatan kılıf ") içinde sunuluşunun ayırt edilmesi zorunluğuna işaret ediyor (Bkz. Federal Anayasa Mahkemesi, NJW [Haftalık Yeni Hukuk Dergisi - ç.] 1987, 2661).

Hakaret Şiiri Performansı'nın esas içeriğini mahkeme, Erdoğan'ın "Ekstra 3"teki gibi bir sunumu, Alman Büyükelçisinin görüşmeye çağrılmasına gerekçe yapmasını, Böhmermann'ın kendi yayınında hicivsel olarak ele alışında görmektedir: Buna göre o, Erdoğan'ın Türkiye'deki fikir özgürlüğü ile ilgili uygulamalarını eleştirmiştir. Mahkeme bu ifade edilen içeriği neticede hukuki ve müsaade edilir nitelikte olarak değerlendirmektedir.

Bu içeriği kuşatan giysiyi ise mahkeme geniş bir bölümü ile müsaade edilemez nitelikte görmektedir. Gerekçe olarak, bu ifadelerin tartışmasız şekilde hakaretamiz ve onur kırıcı olduğunu belirtmektedir. Tüm satırlarda cinselliğe gönderme yapıldığına ve bunların ırkçı olarak değerlendirilebileceğine işaret etmektedir.

Ancak mahkeme aynı zamanda şiirin kimi satırlarını müsaade edilir nitelikte görmekte ve gerekçe olarak bunu Türkiye'deki bir sıra insan hakları ihlallerine dayandırmaktadır. Bunların gerçekliğinin ayrıca sübutuna gerek görülmemekte ve bunların "mahkemenin bilgisi dâhilinde olduğu" ileri sürülmektedir.

Jan Böhmermann, © ZDF/Ben Knabe

Karar gerekçelerinin değerlendirilmesi:

Mahkemeyi, gerek Hakaret Şiiri Performansının prensip olarak hiciv karakterinde olduğunu kabul etmesi, gerekse Federal Anayasa Mahkemesi içtihadından hareketle, hukuki değerlendirmede hicvin içeriği ile bu içeriği kuşatan giysinin ayırt edilmesi gerekliliğini belirtmesi konusunda onaylamak icap eder.  

Ne var ki mahkeme, Hakaret Şiiri Performansı açısından konteksti ve Böhmermann'ın amaçlarını  ancak eksik olarak dikkate alıyor; bunun sonucunda bu hususlar daha sonra tarafların temel haklarının dengelenmesi çerçevesinde de neredeyse hiç göz önüne alınmadan kalıyorlar.

Şöyle ki, mahkeme hicvin içeriğini yalnızca Ekstra 3 sunumu konusundaki tutumun ve fikir özgürlüğü ile ilgili Türk anlayışının eleştirisi olarak tanımlıyor. Buna karşılık performansın arka planında hem hukuki hem mizahi bir "hakaret eleştirisi üzerine hazırlık dersi" verme amacının güdüldüğü göz ardı ediliyor. Oysa Böhmermann bu amacını gerek laf arasında, gerekse şiiri okuduğu sırada tekrar tekrar belirtmiştir.

Mahkeme esas içerikteki bu unsuru göz ardı etmekle sonuçta ikinci adımda ele alınması gereken, hicvi kuşatan giysinin müsaade edilir nitelikte olup olmadığı sorunu açısından, tartışma götürür bir sonuca varıyor: içeriği kuşatan, ırkçı ve cinsel çağrışımlarına işaret edilen hakaretler biçimindeki giysinin, onur kırıcılığı nedeniyle müsaade edilemez nitelikte olduğu sonucuna. Bu durumda bize beklemek kalıyor: Önümüzdeki esas duruşma ve daha üst mercilerde alınacak yol boyunca performansın içeriğinin daha eksiksiz bir değerlendirilmesi yapılacak mı, ve neticede bu, biçimsel olarak mevcut hakaretlere rağmen, hicvi kuşatan giysinin müsaade edilir nitelikte olduğunun kabulüne yol açacak mı diye. 

Einen Kommentar schreiben

Tags

Art. 13 GMV kündigungsschutz Türkisch html5 Panorama Medienprivileg Chat Sperrabrede Erdogan Asien LG Köln Behinderungswettbewerb Auftragsdatenverarbeitung Plattformregulierung Osteopathie Hotellerie Entschädigung Digitalwirtschaft E-Mail Direktmarketing Bots Weihnachten Pseudonomisierung Bewertung Sperrwirkung gesellschaftsrecht Vergütung Bildung fotos Xing Auftragsverarbeitung nutzungsrechte Urheberrecht Gesundheit Sitzverlegung Boehmermann Compliance Buchungsportal Löschung Minijob § 5 UWG Arbeitsunfall Kündigung Infosec Wettbewerbsbeschränkung Newsletter Kartellrecht Dark Pattern Bildrecherche OTMR Arbeitsrecht Ruby on Rails Annual Return Erschöpfungsgrundsatz Schöpfungshöhe Hotelkonzept c/o TeamSpirit Online-Bewertungen Sponsoren E-Commerce Arbeitsvertrag ISPs Marketing data Wettbewerb News Referendar patent privacy shield 2014 Creative Commons Suchfunktion jahresabschluss Bundeskartellamt Großbritannien gdpr Europawahl Bildrechte Bundesmeldegesetz Urteile Reise Erbe Werktitel NetzDG Influencer Rechtsprechung Datengeheimnis Pressekodex EU-Textilkennzeichnungsverordnung Tipppfehlerdomain Webdesign Panoramafreiheit fristen wetteronline.de Machine Learning §75f HGB Produktempfehlungen Berlin Analytics Unionsmarke Big Data data security Suchmaschinenbetreiber Haftung ransom Education Unternehmensgründung Deep Fake Stellenangebot Bestpreisklausel Adwords ADV Lebensmittel Google AdWords anwaltsserie Midijob Hotelsterne Mindestlohn Heilkunde Informationsfreiheit Social Media informationspflichten Double-Opt-In schule Check-in Spielzeug Distribution Dynamic Keyword Insertion Alexa Preisangabenverordnung Doxing Recap LinkedIn Unterlassung Impressum Social Engineering selbstanlageverfahren CNIL DSGVO Informationspflicht Cyber Security Wettbewerbsrecht LikeButton Einwilligung Autocomplete § 4 UWG Geschäftsgeheimnis Anonymisierung Markenrecht Europarecht Online Haftungsrecht Gastronomie Rückgaberecht Bestandsschutz Stellenausschreibung Hotels Single Sign-On Kekse Selbstverständlichkeiten Event recht am eigenen bild Sponsoring arbeitnehmer Schleichwerbung 5 UWG Recht Bachblüten Abmahnung UWG Überwachung zugangsvereitelung Customer Service USPTO Algorithmus Transparenz Journalisten Marke Apps Datenschutzgesetz Medienstaatsvertrag KUG zahlungsdienst Kunsturhebergesetz Urlaub Internet of Things geldwäsche Registered Vertragsrecht online werbung HSMA total buy out Restaurant Markeneintragung transparenzregister Onlineshop Hacking Einstellungsverbot Vertragsgestaltung EC-Karten

Die Rechtsanwaltssozietät Spirit Legal berät in- und ausländische Unternehmen mit internationaler Ausrichtung. Unser fachlicher Beratungsschwerpunkt liegt in den Bereichen E-Commerce, Gesellschafts-, Wettbewerbs-, Marken-, IT- und Datenschutzrecht. Dank unserer Branchenerfahrung sind wir in rechtlichen Fragen der spezialisierte Ansprechpartner für Start-ups, Reiseunternehmen und die Hotellerie.

© Spirit Legal 2013 - 2020, alle Rechte vorbehalten