• Deutsch
  • Aktuelles
  • Erdoğan ./. Böhmermann: Hamburg Eyalet Mahkemesinin karar gerekçeleri

Erdoğan ./. Böhmermann: Hamburg Eyalet Mahkemesinin karar gerekçeleri

Hamburg Eyalet Mahkemesi 17.05.2016 tarihinde  Jan Böhmermann'ın Hakaret Şiiri Performansının geniş bölümlerini sunmaktan gelecekte uzak durması kararını vermiş bulunuyor (Dosya no: 324 O 255/16).

Mahkeme, bu kararının gerekçelerini şimdi açıklamıştır. Gerekçede mahkeme önce en açık bir şekilde, şiirin prensip olarak hiciv olarak kabulü gerektiğini ifade etmektedir. Devamla, hicvin hukuki değerlendirmesinde prensip olarak hicvin hangi bağlamda dile getirildiğinin her zaman göz önüne alınması gerektiğini belirtmektedir.

Hamburg Eyalet Mahkemesi, bu konuda Federal Anayasa Mahkemesinin belirlediği ölçütlere göre, hicvin hukuki değerlendirilmesinde dile getirilen içerik ile bu içeriğin hicivsel bir giysi, bir kılıf ("hiciv giysisi, içeriği kuşatan kılıf ") içinde sunuluşunun ayırt edilmesi zorunluğuna işaret ediyor (Bkz. Federal Anayasa Mahkemesi, NJW [Haftalık Yeni Hukuk Dergisi - ç.] 1987, 2661).

Hakaret Şiiri Performansı'nın esas içeriğini mahkeme, Erdoğan'ın "Ekstra 3"teki gibi bir sunumu, Alman Büyükelçisinin görüşmeye çağrılmasına gerekçe yapmasını, Böhmermann'ın kendi yayınında hicivsel olarak ele alışında görmektedir: Buna göre o, Erdoğan'ın Türkiye'deki fikir özgürlüğü ile ilgili uygulamalarını eleştirmiştir. Mahkeme bu ifade edilen içeriği neticede hukuki ve müsaade edilir nitelikte olarak değerlendirmektedir.

Bu içeriği kuşatan giysiyi ise mahkeme geniş bir bölümü ile müsaade edilemez nitelikte görmektedir. Gerekçe olarak, bu ifadelerin tartışmasız şekilde hakaretamiz ve onur kırıcı olduğunu belirtmektedir. Tüm satırlarda cinselliğe gönderme yapıldığına ve bunların ırkçı olarak değerlendirilebileceğine işaret etmektedir.

Ancak mahkeme aynı zamanda şiirin kimi satırlarını müsaade edilir nitelikte görmekte ve gerekçe olarak bunu Türkiye'deki bir sıra insan hakları ihlallerine dayandırmaktadır. Bunların gerçekliğinin ayrıca sübutuna gerek görülmemekte ve bunların "mahkemenin bilgisi dâhilinde olduğu" ileri sürülmektedir.

Jan Böhmermann, © ZDF/Ben Knabe

Karar gerekçelerinin değerlendirilmesi:

Mahkemeyi, gerek Hakaret Şiiri Performansının prensip olarak hiciv karakterinde olduğunu kabul etmesi, gerekse Federal Anayasa Mahkemesi içtihadından hareketle, hukuki değerlendirmede hicvin içeriği ile bu içeriği kuşatan giysinin ayırt edilmesi gerekliliğini belirtmesi konusunda onaylamak icap eder.  

Ne var ki mahkeme, Hakaret Şiiri Performansı açısından konteksti ve Böhmermann'ın amaçlarını  ancak eksik olarak dikkate alıyor; bunun sonucunda bu hususlar daha sonra tarafların temel haklarının dengelenmesi çerçevesinde de neredeyse hiç göz önüne alınmadan kalıyorlar.

Şöyle ki, mahkeme hicvin içeriğini yalnızca Ekstra 3 sunumu konusundaki tutumun ve fikir özgürlüğü ile ilgili Türk anlayışının eleştirisi olarak tanımlıyor. Buna karşılık performansın arka planında hem hukuki hem mizahi bir "hakaret eleştirisi üzerine hazırlık dersi" verme amacının güdüldüğü göz ardı ediliyor. Oysa Böhmermann bu amacını gerek laf arasında, gerekse şiiri okuduğu sırada tekrar tekrar belirtmiştir.

Mahkeme esas içerikteki bu unsuru göz ardı etmekle sonuçta ikinci adımda ele alınması gereken, hicvi kuşatan giysinin müsaade edilir nitelikte olup olmadığı sorunu açısından, tartışma götürür bir sonuca varıyor: içeriği kuşatan, ırkçı ve cinsel çağrışımlarına işaret edilen hakaretler biçimindeki giysinin, onur kırıcılığı nedeniyle müsaade edilemez nitelikte olduğu sonucuna. Bu durumda bize beklemek kalıyor: Önümüzdeki esas duruşma ve daha üst mercilerde alınacak yol boyunca performansın içeriğinin daha eksiksiz bir değerlendirilmesi yapılacak mı, ve neticede bu, biçimsel olarak mevcut hakaretlere rağmen, hicvi kuşatan giysinin müsaade edilir nitelikte olduğunun kabulüne yol açacak mı diye. 

Einen Kommentar schreiben

Tags

Kekse Preisangabenverordnung Pseudonomisierung online werbung Creative Commons § 15 MarkenG ADV Berlin Lebensmittel Informationspflicht Hotels E-Mail-Marketing events Fotografen Online-Portale Digitalwirtschaft Kunsturhebergesetz Urteile Duldungsvollmacht Sperrabrede Gepäck Gaming Disorder Facial Recognition Email NetzDG Linkhaftung Distribution Tipppfehlerdomain Stellenausschreibung recht am eigenen bild Unternehmensgründung Beschäftigtendatenschutz § 5 MarkenG Expedia.com ISPs Analytics Wettbewerbsverbot Bußgeld informationstechnologie Wettbewerbsbeschränkung SEA Umtausch HSMA Sperrwirkung targeting Hotelvermittler berufspflicht Keyword-Advertising Ratenparität Erdogan Auslandszustellung Namensrecht Urheberrechtsreform Privacy zugangsvereitelung ransomware gdpr JointControl Panorama Presserecht Anonymisierung Interview Diskriminierung Influencer Geschmacksmuster München Website Geschäftsanschrift Produktempfehlungen wallart Mitarbeiterfotografie Meinungsfreiheit Bundeskartellamt PPC Hotellerie Textilien LikeButton BDSG Löschungsanspruch Werbekennzeichnung Ring Ruby on Rails Social Networks § 24 MarkenG KUG DSGVO Persönlichkeitsrecht Evil Legal Einwilligungsgestaltung AGB Boehmermann Irreführung Vertragsgestaltung 3 UWG Arbeitsunfall Exklusivitätsklausel Suchfunktion Leaks Ferienwohnung ReFa Algorithmen Anmeldung Meldepflicht kommunen Event unternehmensrecht Annual Return E-Mobilität Conversion PSD2 Scam britain Sponsoren Osteopathie Registered wetteronline.de messenger Behinderungswettbewerb Instagram handel Lohnfortzahlung Technologie Machine Learning Haftungsrecht Know How Artificial Intelligence Onlinevertrieb Phishing Datenschutzerklärung Einverständnis Human Resource Management UWG selbstanlageverfahren Facebook Sponsoring Schöpfungshöhe Markenrecht copter Presse Entschädigung Unionsmarke Datenschutzbeauftragter Schadenersatz Stellenangebot Hackerangriff Trademark Customer Service Vergütungsmodelle Newsletter Beleidigung EuGH zahlungsdienst Alexa drohnengesetz Travel Industry Kündigung Online Marketing Rückgaberecht Fotografie Spitzenstellungsbehauptung Arbeitsvertrag AfD Abwerbeverbot Freelancer Datenschutzrecht Buchungsportal Kundendaten technology Gegendarstellung Home-Office Direktmarketing Handynummer Double-Opt-In Authentifizierung AIDA Internet 5 UWG Recap TikTok Bildung Medienprivileg veröffentlichung USPTO ecommerce Content-Klau Social Engineering LinkedIn E-Commerce Urteil Hack Medienrecht Europawahl Education Datengeheimnis Handelsregister Nutzungsrecht Meinung Auftragsdatenverarbeitung Zahlungsdaten technik

Die Rechtsanwaltssozietät Spirit Legal berät in- und ausländische Unternehmen mit internationaler Ausrichtung. Unser fachlicher Beratungsschwerpunkt liegt in den Bereichen E-Commerce, Gesellschafts-, Wettbewerbs-, Marken-, IT- und Datenschutzrecht. Dank unserer Branchenerfahrung sind wir in rechtlichen Fragen der spezialisierte Ansprechpartner für Start-ups, Reiseunternehmen und die Hotellerie.

© Spirit Legal 2013 - 2023, alle Rechte vorbehalten

Förderung von Fachanwaltskursen & anwaltlichen Fortbildungen durch SAB Sachsen: