• Deutsch
  • Aktuelles
  • Erdoğan ./. Böhmermann: Hamburg Eyalet Mahkemesinin karar gerekçeleri

Erdoğan ./. Böhmermann: Hamburg Eyalet Mahkemesinin karar gerekçeleri

Hamburg Eyalet Mahkemesi 17.05.2016 tarihinde  Jan Böhmermann'ın Hakaret Şiiri Performansının geniş bölümlerini sunmaktan gelecekte uzak durması kararını vermiş bulunuyor (Dosya no: 324 O 255/16).

Mahkeme, bu kararının gerekçelerini şimdi açıklamıştır. Gerekçede mahkeme önce en açık bir şekilde, şiirin prensip olarak hiciv olarak kabulü gerektiğini ifade etmektedir. Devamla, hicvin hukuki değerlendirmesinde prensip olarak hicvin hangi bağlamda dile getirildiğinin her zaman göz önüne alınması gerektiğini belirtmektedir.

Hamburg Eyalet Mahkemesi, bu konuda Federal Anayasa Mahkemesinin belirlediği ölçütlere göre, hicvin hukuki değerlendirilmesinde dile getirilen içerik ile bu içeriğin hicivsel bir giysi, bir kılıf ("hiciv giysisi, içeriği kuşatan kılıf ") içinde sunuluşunun ayırt edilmesi zorunluğuna işaret ediyor (Bkz. Federal Anayasa Mahkemesi, NJW [Haftalık Yeni Hukuk Dergisi - ç.] 1987, 2661).

Hakaret Şiiri Performansı'nın esas içeriğini mahkeme, Erdoğan'ın "Ekstra 3"teki gibi bir sunumu, Alman Büyükelçisinin görüşmeye çağrılmasına gerekçe yapmasını, Böhmermann'ın kendi yayınında hicivsel olarak ele alışında görmektedir: Buna göre o, Erdoğan'ın Türkiye'deki fikir özgürlüğü ile ilgili uygulamalarını eleştirmiştir. Mahkeme bu ifade edilen içeriği neticede hukuki ve müsaade edilir nitelikte olarak değerlendirmektedir.

Bu içeriği kuşatan giysiyi ise mahkeme geniş bir bölümü ile müsaade edilemez nitelikte görmektedir. Gerekçe olarak, bu ifadelerin tartışmasız şekilde hakaretamiz ve onur kırıcı olduğunu belirtmektedir. Tüm satırlarda cinselliğe gönderme yapıldığına ve bunların ırkçı olarak değerlendirilebileceğine işaret etmektedir.

Ancak mahkeme aynı zamanda şiirin kimi satırlarını müsaade edilir nitelikte görmekte ve gerekçe olarak bunu Türkiye'deki bir sıra insan hakları ihlallerine dayandırmaktadır. Bunların gerçekliğinin ayrıca sübutuna gerek görülmemekte ve bunların "mahkemenin bilgisi dâhilinde olduğu" ileri sürülmektedir.

Jan Böhmermann, © ZDF/Ben Knabe

Karar gerekçelerinin değerlendirilmesi:

Mahkemeyi, gerek Hakaret Şiiri Performansının prensip olarak hiciv karakterinde olduğunu kabul etmesi, gerekse Federal Anayasa Mahkemesi içtihadından hareketle, hukuki değerlendirmede hicvin içeriği ile bu içeriği kuşatan giysinin ayırt edilmesi gerekliliğini belirtmesi konusunda onaylamak icap eder.  

Ne var ki mahkeme, Hakaret Şiiri Performansı açısından konteksti ve Böhmermann'ın amaçlarını  ancak eksik olarak dikkate alıyor; bunun sonucunda bu hususlar daha sonra tarafların temel haklarının dengelenmesi çerçevesinde de neredeyse hiç göz önüne alınmadan kalıyorlar.

Şöyle ki, mahkeme hicvin içeriğini yalnızca Ekstra 3 sunumu konusundaki tutumun ve fikir özgürlüğü ile ilgili Türk anlayışının eleştirisi olarak tanımlıyor. Buna karşılık performansın arka planında hem hukuki hem mizahi bir "hakaret eleştirisi üzerine hazırlık dersi" verme amacının güdüldüğü göz ardı ediliyor. Oysa Böhmermann bu amacını gerek laf arasında, gerekse şiiri okuduğu sırada tekrar tekrar belirtmiştir.

Mahkeme esas içerikteki bu unsuru göz ardı etmekle sonuçta ikinci adımda ele alınması gereken, hicvi kuşatan giysinin müsaade edilir nitelikte olup olmadığı sorunu açısından, tartışma götürür bir sonuca varıyor: içeriği kuşatan, ırkçı ve cinsel çağrışımlarına işaret edilen hakaretler biçimindeki giysinin, onur kırıcılığı nedeniyle müsaade edilemez nitelikte olduğu sonucuna. Bu durumda bize beklemek kalıyor: Önümüzdeki esas duruşma ve daha üst mercilerde alınacak yol boyunca performansın içeriğinin daha eksiksiz bir değerlendirilmesi yapılacak mı, ve neticede bu, biçimsel olarak mevcut hakaretlere rağmen, hicvi kuşatan giysinin müsaade edilir nitelikte olduğunun kabulüne yol açacak mı diye. 

Einen Kommentar schreiben

Tags

Erschöpfungsgrundsatz Produktempfehlungen Herkunftsfunktion Fotografen Distribution Domainrecht LG Hamburg brexit Erbe Lebensmittel Werktitel Wettbewerbsverbot Event zugangsvereitelung Urheberrecht handel Unlauterer Wettbewerb Ring Impressumspflicht Corporate Housekeeping Conversion Entschädigung Geschmacksmuster Direktmarketing Beacons Hotels Art. 13 GMV fristen Online-Portale Annual Return Finanzaufsicht Jahresrückblick gezielte Behinderung E-Commerce Markeneintragung Reisen IT-Sicherheit Wettbewerbsrecht Wettbewerb Internet of Things Hotel Panoramafreiheit wallart Arbeitsrecht Online-Bewertungen Internet Schadenersatz E-Mail Technologie recht am eigenen bild ReFa Website Einwilligung Erdogan AstraDirekt Extremisten Flugzeug Markenrecht Creative Commons Schöpfungshöhe USA Opentable Recap Bachblüten Human Resource Management Gäste Hotelsterne Kleinanlegerschutz Weihnachten Scam Zustellbevollmächtigter Onlinevertrieb HSMA Sponsoring #bsen Lizenzrecht GmbH Auftragsdatenverarbeitung Dynamic Keyword Insertion Cyber Security Social Networks vertrag Meldepflicht Kritik Ferienwohnung München Suchmaschinenbetreiber AGB LG Köln Haftung fotos Textilien Datenschutz Unternehmensgründung 2014 Handelsregister Geschäftsanschrift UWG EuGH ISPs Custom Audiences E-Mail-Marketing Kunsturhebergesetz Bewertung Keyword-Advertising Markensperre Reiserecht Verlängerung Resort Verbandsklage Xing Urteile Schleichwerbung neu Presserecht EC-Karten Schadensfall Social Media information technology Vergütung Berlin informationspflichten Handynummer Newsletter berufspflicht ADV Bestpreisklausel Suchalgorithmus Heilkunde Kündigung Privacy FTC Schutzbrief § 4 UWG Europarecht Leipzig Class Action Urteil § 5 MarkenG Panorama Rechtsanwältin Online Amazon Marke Werbung EU-Textilkennzeichnungsverordnung USPTO Ratenparität Rechtsanwalt Gesundheit Hacking Großbritannien WLAN Bundesmeldegesetz Hotelkonzept Personenbezogene Daten Exklusivitätsklausel Geschäftsführer Blog Facebook Irreführung Abhören Duldungsvollmacht Kennzeichnungskraft Reise Störerhaftung Suchmaschinen Haftungsrecht Niederlassungsfreiheit Booking.com Ofcom Zahlungsdaten Limited Messe Bildrechte Prozessrecht EU-Kosmetik-Verordnung Linkhaftung Bußgeld markenanmeldung kommunen Team Kennzeichnung Filesharing Impressum selbstanlageverfahren Osteopathie Apps PPC Phishing Rabattangaben Medienrecht Jugendschutzfilter Webdesign Beweislast besondere Darstellung Kinder Adwords Kapitalmarkt Kekse

Die Rechtsanwaltssozietät Spirit Legal LLP berät in- und ausländische Unternehmen mit internationaler Ausrichtung. Unser fachlicher Beratungsschwerpunkt liegt in den Bereichen E-Commerce, Gesellschafts-, Wettbewerbs-, Marken-, IT- und Datenschutzrecht. Dank unserer Branchenerfahrung sind wir in rechtlichen Fragen der spezialisierte Ansprechpartner für Start-ups, Reiseunternehmen und die Hotellerie.

© Spirit Legal LLP 2013 - 2017, alle Rechte vorbehalten
Spirit Legal LLP hat 4.71 von 5 Sterne | 49 Bewertungen auf ProvenExpert.com