• Deutsch
  • Aktuelles
  • Erdoğan ./. Böhmermann: Hamburg Eyalet Mahkemesinin karar gerekçeleri

Erdoğan ./. Böhmermann: Hamburg Eyalet Mahkemesinin karar gerekçeleri

Hamburg Eyalet Mahkemesi 17.05.2016 tarihinde  Jan Böhmermann'ın Hakaret Şiiri Performansının geniş bölümlerini sunmaktan gelecekte uzak durması kararını vermiş bulunuyor (Dosya no: 324 O 255/16).

Mahkeme, bu kararının gerekçelerini şimdi açıklamıştır. Gerekçede mahkeme önce en açık bir şekilde, şiirin prensip olarak hiciv olarak kabulü gerektiğini ifade etmektedir. Devamla, hicvin hukuki değerlendirmesinde prensip olarak hicvin hangi bağlamda dile getirildiğinin her zaman göz önüne alınması gerektiğini belirtmektedir.

Hamburg Eyalet Mahkemesi, bu konuda Federal Anayasa Mahkemesinin belirlediği ölçütlere göre, hicvin hukuki değerlendirilmesinde dile getirilen içerik ile bu içeriğin hicivsel bir giysi, bir kılıf ("hiciv giysisi, içeriği kuşatan kılıf ") içinde sunuluşunun ayırt edilmesi zorunluğuna işaret ediyor (Bkz. Federal Anayasa Mahkemesi, NJW [Haftalık Yeni Hukuk Dergisi - ç.] 1987, 2661).

Hakaret Şiiri Performansı'nın esas içeriğini mahkeme, Erdoğan'ın "Ekstra 3"teki gibi bir sunumu, Alman Büyükelçisinin görüşmeye çağrılmasına gerekçe yapmasını, Böhmermann'ın kendi yayınında hicivsel olarak ele alışında görmektedir: Buna göre o, Erdoğan'ın Türkiye'deki fikir özgürlüğü ile ilgili uygulamalarını eleştirmiştir. Mahkeme bu ifade edilen içeriği neticede hukuki ve müsaade edilir nitelikte olarak değerlendirmektedir.

Bu içeriği kuşatan giysiyi ise mahkeme geniş bir bölümü ile müsaade edilemez nitelikte görmektedir. Gerekçe olarak, bu ifadelerin tartışmasız şekilde hakaretamiz ve onur kırıcı olduğunu belirtmektedir. Tüm satırlarda cinselliğe gönderme yapıldığına ve bunların ırkçı olarak değerlendirilebileceğine işaret etmektedir.

Ancak mahkeme aynı zamanda şiirin kimi satırlarını müsaade edilir nitelikte görmekte ve gerekçe olarak bunu Türkiye'deki bir sıra insan hakları ihlallerine dayandırmaktadır. Bunların gerçekliğinin ayrıca sübutuna gerek görülmemekte ve bunların "mahkemenin bilgisi dâhilinde olduğu" ileri sürülmektedir.

Jan Böhmermann, © ZDF/Ben Knabe

Karar gerekçelerinin değerlendirilmesi:

Mahkemeyi, gerek Hakaret Şiiri Performansının prensip olarak hiciv karakterinde olduğunu kabul etmesi, gerekse Federal Anayasa Mahkemesi içtihadından hareketle, hukuki değerlendirmede hicvin içeriği ile bu içeriği kuşatan giysinin ayırt edilmesi gerekliliğini belirtmesi konusunda onaylamak icap eder.  

Ne var ki mahkeme, Hakaret Şiiri Performansı açısından konteksti ve Böhmermann'ın amaçlarını  ancak eksik olarak dikkate alıyor; bunun sonucunda bu hususlar daha sonra tarafların temel haklarının dengelenmesi çerçevesinde de neredeyse hiç göz önüne alınmadan kalıyorlar.

Şöyle ki, mahkeme hicvin içeriğini yalnızca Ekstra 3 sunumu konusundaki tutumun ve fikir özgürlüğü ile ilgili Türk anlayışının eleştirisi olarak tanımlıyor. Buna karşılık performansın arka planında hem hukuki hem mizahi bir "hakaret eleştirisi üzerine hazırlık dersi" verme amacının güdüldüğü göz ardı ediliyor. Oysa Böhmermann bu amacını gerek laf arasında, gerekse şiiri okuduğu sırada tekrar tekrar belirtmiştir.

Mahkeme esas içerikteki bu unsuru göz ardı etmekle sonuçta ikinci adımda ele alınması gereken, hicvi kuşatan giysinin müsaade edilir nitelikte olup olmadığı sorunu açısından, tartışma götürür bir sonuca varıyor: içeriği kuşatan, ırkçı ve cinsel çağrışımlarına işaret edilen hakaretler biçimindeki giysinin, onur kırıcılığı nedeniyle müsaade edilemez nitelikte olduğu sonucuna. Bu durumda bize beklemek kalıyor: Önümüzdeki esas duruşma ve daha üst mercilerde alınacak yol boyunca performansın içeriğinin daha eksiksiz bir değerlendirilmesi yapılacak mı, ve neticede bu, biçimsel olarak mevcut hakaretlere rağmen, hicvi kuşatan giysinin müsaade edilir nitelikte olduğunun kabulüne yol açacak mı diye. 

Einen Kommentar schreiben

Tags

hate speech html5 Chat Spitzenstellungsbehauptung Schadensfall HSMA FTC Lebensmittel whatsapp total buy out Bestpreisklausel Reiserecht Datenschutzgrundverordnung unternehmensrecht transparenzregister Europa Sperrwirkung Urheberrechtsreform USPTO Sitzverlegung Hack Kekse Onlineplattform Data Protection § 5 MarkenG Wettbewerbsrecht Wettbewerbsverbot Beweislast Abhören drohnen Geschäftsführer EuGH § 4 UWG custom audience Bewertung information technology LG Köln gezielte Behinderung Art. 13 GMV Löschungsanspruch Ratenparität Bildrecherche geldwäsche Reisen Internet of Things Hinweispflichten Foto ecommerce informationspflichten BDSG drohnengesetz E-Mail Suchmaschinen Informationspflicht Asien Telefon Filesharing Limited Recht schule Hacking arbeitnehmer Werbekennzeichnung Vertragsgestaltung OLG Köln Privacy Niederlassungsfreiheit Irreführung Türkisch Gesundheit Tracking Webdesign LikeButton EC-Karten §75f HGB Unternehmensgründung Persönlichkeitsrecht Apps Datenschutzrecht Big Data Analytics CNIL Einzelhandel Hotelsterne gdpr Presserecht Notice & Take Down Ring 5 UWG Diskriminierung Bildung Datenschutzerklärung Kündigung Datenschutz Datenschutzbeauftragter patent Entschädigung anwaltsserie Tipppfehlerdomain Jahresrückblick E-Mail-Marketing Unterlassung Mindestlohn PSD2 zahlungsdienst Medienprivileg NetzDG Gäste Messe Datenpanne Social Networks Marke Internet fotos Anmeldung Urlaub Online Shopping Insolvenz Heilkunde Preisangabenverordnung Digitalwirtschaft Kundendaten Bundeskartellamt Überwachung LinkedIn handelsrecht Kartellrecht Phishing technology Human Resource Management online werbung Einstellungsverbot TeamSpirit Job Hotellerie Recap Annual Return FashionID Keyword-Advertising Finanzaufsicht Class Action Europarecht Extremisten Registered UWG Suchmaschinenbetreiber brexit AfD Technologie Trademark ePrivacy Suchfunktion Single Sign-On Datensicherheit Kundenbewertungen Werbung Urteil Midijob Großbritannien Bußgeld Flugzeug ReFa Consent Management Know How Markenrecht privacy shield Online-Portale Verpackungsgesetz Kinder gesellschaftsrecht Rechtsanwaltsfachangestellte Email Event Europawahl targeting verlinkung handel Algorithmen Produktempfehlungen § 5 UWG Handynummer Education Preisauszeichnung verlinken Corporate Housekeeping EU-Textilkennzeichnungsverordnung veröffentlichung markenanmeldung Vergütungsmodelle Duldungsvollmacht Zustellbevollmächtigter Kritik Abmahnung bgh neu ransomware Opentable messenger ISPs Kreditkarten

Die Rechtsanwaltssozietät Spirit Legal LLP berät in- und ausländische Unternehmen mit internationaler Ausrichtung. Unser fachlicher Beratungsschwerpunkt liegt in den Bereichen E-Commerce, Gesellschafts-, Wettbewerbs-, Marken-, IT- und Datenschutzrecht. Dank unserer Branchenerfahrung sind wir in rechtlichen Fragen der spezialisierte Ansprechpartner für Start-ups, Reiseunternehmen und die Hotellerie.

© Spirit Legal LLP 2013 - 2019, alle Rechte vorbehalten