• Deutsch
  • Aktuelles
  • Erdoğan ./. Böhmermann: Hamburg Eyalet Mahkemesinin karar gerekçeleri

Erdoğan ./. Böhmermann: Hamburg Eyalet Mahkemesinin karar gerekçeleri

Hamburg Eyalet Mahkemesi 17.05.2016 tarihinde  Jan Böhmermann'ın Hakaret Şiiri Performansının geniş bölümlerini sunmaktan gelecekte uzak durması kararını vermiş bulunuyor (Dosya no: 324 O 255/16).

Mahkeme, bu kararının gerekçelerini şimdi açıklamıştır. Gerekçede mahkeme önce en açık bir şekilde, şiirin prensip olarak hiciv olarak kabulü gerektiğini ifade etmektedir. Devamla, hicvin hukuki değerlendirmesinde prensip olarak hicvin hangi bağlamda dile getirildiğinin her zaman göz önüne alınması gerektiğini belirtmektedir.

Hamburg Eyalet Mahkemesi, bu konuda Federal Anayasa Mahkemesinin belirlediği ölçütlere göre, hicvin hukuki değerlendirilmesinde dile getirilen içerik ile bu içeriğin hicivsel bir giysi, bir kılıf ("hiciv giysisi, içeriği kuşatan kılıf ") içinde sunuluşunun ayırt edilmesi zorunluğuna işaret ediyor (Bkz. Federal Anayasa Mahkemesi, NJW [Haftalık Yeni Hukuk Dergisi - ç.] 1987, 2661).

Hakaret Şiiri Performansı'nın esas içeriğini mahkeme, Erdoğan'ın "Ekstra 3"teki gibi bir sunumu, Alman Büyükelçisinin görüşmeye çağrılmasına gerekçe yapmasını, Böhmermann'ın kendi yayınında hicivsel olarak ele alışında görmektedir: Buna göre o, Erdoğan'ın Türkiye'deki fikir özgürlüğü ile ilgili uygulamalarını eleştirmiştir. Mahkeme bu ifade edilen içeriği neticede hukuki ve müsaade edilir nitelikte olarak değerlendirmektedir.

Bu içeriği kuşatan giysiyi ise mahkeme geniş bir bölümü ile müsaade edilemez nitelikte görmektedir. Gerekçe olarak, bu ifadelerin tartışmasız şekilde hakaretamiz ve onur kırıcı olduğunu belirtmektedir. Tüm satırlarda cinselliğe gönderme yapıldığına ve bunların ırkçı olarak değerlendirilebileceğine işaret etmektedir.

Ancak mahkeme aynı zamanda şiirin kimi satırlarını müsaade edilir nitelikte görmekte ve gerekçe olarak bunu Türkiye'deki bir sıra insan hakları ihlallerine dayandırmaktadır. Bunların gerçekliğinin ayrıca sübutuna gerek görülmemekte ve bunların "mahkemenin bilgisi dâhilinde olduğu" ileri sürülmektedir.

Jan Böhmermann, © ZDF/Ben Knabe

Karar gerekçelerinin değerlendirilmesi:

Mahkemeyi, gerek Hakaret Şiiri Performansının prensip olarak hiciv karakterinde olduğunu kabul etmesi, gerekse Federal Anayasa Mahkemesi içtihadından hareketle, hukuki değerlendirmede hicvin içeriği ile bu içeriği kuşatan giysinin ayırt edilmesi gerekliliğini belirtmesi konusunda onaylamak icap eder.  

Ne var ki mahkeme, Hakaret Şiiri Performansı açısından konteksti ve Böhmermann'ın amaçlarını  ancak eksik olarak dikkate alıyor; bunun sonucunda bu hususlar daha sonra tarafların temel haklarının dengelenmesi çerçevesinde de neredeyse hiç göz önüne alınmadan kalıyorlar.

Şöyle ki, mahkeme hicvin içeriğini yalnızca Ekstra 3 sunumu konusundaki tutumun ve fikir özgürlüğü ile ilgili Türk anlayışının eleştirisi olarak tanımlıyor. Buna karşılık performansın arka planında hem hukuki hem mizahi bir "hakaret eleştirisi üzerine hazırlık dersi" verme amacının güdüldüğü göz ardı ediliyor. Oysa Böhmermann bu amacını gerek laf arasında, gerekse şiiri okuduğu sırada tekrar tekrar belirtmiştir.

Mahkeme esas içerikteki bu unsuru göz ardı etmekle sonuçta ikinci adımda ele alınması gereken, hicvi kuşatan giysinin müsaade edilir nitelikte olup olmadığı sorunu açısından, tartışma götürür bir sonuca varıyor: içeriği kuşatan, ırkçı ve cinsel çağrışımlarına işaret edilen hakaretler biçimindeki giysinin, onur kırıcılığı nedeniyle müsaade edilemez nitelikte olduğu sonucuna. Bu durumda bize beklemek kalıyor: Önümüzdeki esas duruşma ve daha üst mercilerde alınacak yol boyunca performansın içeriğinin daha eksiksiz bir değerlendirilmesi yapılacak mı, ve neticede bu, biçimsel olarak mevcut hakaretlere rağmen, hicvi kuşatan giysinin müsaade edilir nitelikte olduğunun kabulüne yol açacak mı diye. 

Einen Kommentar schreiben

Tags

Kennzeichnungskraft total buy out fotos Verpackungsgesetz Reisen Urteile Entschädigung Onlineshop Sampling Domainrecht Resort geldwäsche right of publicity Heilkunde Markenrecht Lizenzrecht Stellenangebot Gesundheit Bundesmeldegesetz Voice Assistant fristen Recht Hack britain Analytics Behinderungswettbewerb Booking.com Bestandsschutz Datensicherheit Social Media Geschäftsanschrift Osteopathie Bußgeld Meinungsfreiheit ITB Datenschutz unternehmensrecht Bundeskartellamt drohnen Online-Bewertungen Rabattangaben A1-Bescheinigung Midijob Vergütung Europawahl Aufsichtsbehörden § 24 MarkenG Bildrecherche Löschungsanspruch Reiserecht Hotel nutzungsrechte handelsrecht Einstellungsverbot zahlungsdienst Bildung zugangsvereitelung E-Commerce Spitzenstellungsbehauptung Dokumentationspflicht Blog Ferienwohnung Gaming Disorder 2014 Evil Legal Expedia.com Job Namensrecht Chat München Microsoft Informationspflicht Interview Crowdfunding vertrag Werbekennzeichnung Beleidigung Single Sign-On Künstliche Intelligenz Anmeldung LikeButton fake news Datenschutzgesetz AGB Finanzaufsicht Erdogan Suchfunktion LMIV Doxing Deep Fake Touristik Einzelhandel Beschäftigtendatenschutz Ruby on Rails Beacons Distribution wetteronline.de kommunen Vergütungsmodelle ISPs Datenportabilität Spirit Legal Filesharing Custom Audiences Anonymisierung Education Lohnfortzahlung Jugendschutzfilter Panorama Data Protection whatsapp Vergleichsportale Videokonferenz Conversion Big Data Direktmarketing Hinweispflichten YouTube Authentifizierung technik informationspflichten Annual Return Hausrecht custom audience § 5 UWG Wettbewerbsrecht Adwords News Werktitel c/o Urlaub Soziale Netzwerke Wahlen Geschäftsgeheimnis online werbung Gegendarstellung Rechtsanwaltsfachangestellte ePrivacy Dynamic Keyword Insertion Urheberrechtsreform Bewertung Europarecht KUG Datenpanne data #emd15 Personenbezogene Daten information technology Apps Social Networks Suchmaschinenbetreiber AfD Weihnachten Journalisten Vertragsrecht Haftungsrecht Suchalgorithmus Human Resource Management Foto Abmahnung data security Preisangabenverordnung Consent Management E-Mail-Marketing USA Hackerangriff Kunsturhebergesetz Kundendaten technology Privacy Hacking #bsen Kapitalmarkt Hotels Flugzeug HipHop Impressum Influencer Arbeitsunfall events Know How Kleinanlegerschutz Kinder Referendar EU-Textilkennzeichnungsverordnung Customer Service Vertragsgestaltung Medienrecht Sicherheitslücke Gäste Kosmetik Wettbewerbsbeschränkung Online-Portale Unterlassung Finanzierung New Work EU-Kosmetik-Verordnung Pseudonomisierung Tracking Prozessrecht

Die Rechtsanwaltssozietät Spirit Legal berät in- und ausländische Unternehmen mit internationaler Ausrichtung. Unser fachlicher Beratungsschwerpunkt liegt in den Bereichen E-Commerce, Gesellschafts-, Wettbewerbs-, Marken-, IT- und Datenschutzrecht. Dank unserer Branchenerfahrung sind wir in rechtlichen Fragen der spezialisierte Ansprechpartner für Start-ups, Reiseunternehmen und die Hotellerie.

© Spirit Legal 2013 - 2020, alle Rechte vorbehalten