• Deutsch
  • Aktuelles
  • Erdoğan ./. Böhmermann: Hamburg Eyalet Mahkemesinin karar gerekçeleri

Erdoğan ./. Böhmermann: Hamburg Eyalet Mahkemesinin karar gerekçeleri

Hamburg Eyalet Mahkemesi 17.05.2016 tarihinde  Jan Böhmermann'ın Hakaret Şiiri Performansının geniş bölümlerini sunmaktan gelecekte uzak durması kararını vermiş bulunuyor (Dosya no: 324 O 255/16).

Mahkeme, bu kararının gerekçelerini şimdi açıklamıştır. Gerekçede mahkeme önce en açık bir şekilde, şiirin prensip olarak hiciv olarak kabulü gerektiğini ifade etmektedir. Devamla, hicvin hukuki değerlendirmesinde prensip olarak hicvin hangi bağlamda dile getirildiğinin her zaman göz önüne alınması gerektiğini belirtmektedir.

Hamburg Eyalet Mahkemesi, bu konuda Federal Anayasa Mahkemesinin belirlediği ölçütlere göre, hicvin hukuki değerlendirilmesinde dile getirilen içerik ile bu içeriğin hicivsel bir giysi, bir kılıf ("hiciv giysisi, içeriği kuşatan kılıf ") içinde sunuluşunun ayırt edilmesi zorunluğuna işaret ediyor (Bkz. Federal Anayasa Mahkemesi, NJW [Haftalık Yeni Hukuk Dergisi - ç.] 1987, 2661).

Hakaret Şiiri Performansı'nın esas içeriğini mahkeme, Erdoğan'ın "Ekstra 3"teki gibi bir sunumu, Alman Büyükelçisinin görüşmeye çağrılmasına gerekçe yapmasını, Böhmermann'ın kendi yayınında hicivsel olarak ele alışında görmektedir: Buna göre o, Erdoğan'ın Türkiye'deki fikir özgürlüğü ile ilgili uygulamalarını eleştirmiştir. Mahkeme bu ifade edilen içeriği neticede hukuki ve müsaade edilir nitelikte olarak değerlendirmektedir.

Bu içeriği kuşatan giysiyi ise mahkeme geniş bir bölümü ile müsaade edilemez nitelikte görmektedir. Gerekçe olarak, bu ifadelerin tartışmasız şekilde hakaretamiz ve onur kırıcı olduğunu belirtmektedir. Tüm satırlarda cinselliğe gönderme yapıldığına ve bunların ırkçı olarak değerlendirilebileceğine işaret etmektedir.

Ancak mahkeme aynı zamanda şiirin kimi satırlarını müsaade edilir nitelikte görmekte ve gerekçe olarak bunu Türkiye'deki bir sıra insan hakları ihlallerine dayandırmaktadır. Bunların gerçekliğinin ayrıca sübutuna gerek görülmemekte ve bunların "mahkemenin bilgisi dâhilinde olduğu" ileri sürülmektedir.

Jan Böhmermann, © ZDF/Ben Knabe

Karar gerekçelerinin değerlendirilmesi:

Mahkemeyi, gerek Hakaret Şiiri Performansının prensip olarak hiciv karakterinde olduğunu kabul etmesi, gerekse Federal Anayasa Mahkemesi içtihadından hareketle, hukuki değerlendirmede hicvin içeriği ile bu içeriği kuşatan giysinin ayırt edilmesi gerekliliğini belirtmesi konusunda onaylamak icap eder.  

Ne var ki mahkeme, Hakaret Şiiri Performansı açısından konteksti ve Böhmermann'ın amaçlarını  ancak eksik olarak dikkate alıyor; bunun sonucunda bu hususlar daha sonra tarafların temel haklarının dengelenmesi çerçevesinde de neredeyse hiç göz önüne alınmadan kalıyorlar.

Şöyle ki, mahkeme hicvin içeriğini yalnızca Ekstra 3 sunumu konusundaki tutumun ve fikir özgürlüğü ile ilgili Türk anlayışının eleştirisi olarak tanımlıyor. Buna karşılık performansın arka planında hem hukuki hem mizahi bir "hakaret eleştirisi üzerine hazırlık dersi" verme amacının güdüldüğü göz ardı ediliyor. Oysa Böhmermann bu amacını gerek laf arasında, gerekse şiiri okuduğu sırada tekrar tekrar belirtmiştir.

Mahkeme esas içerikteki bu unsuru göz ardı etmekle sonuçta ikinci adımda ele alınması gereken, hicvi kuşatan giysinin müsaade edilir nitelikte olup olmadığı sorunu açısından, tartışma götürür bir sonuca varıyor: içeriği kuşatan, ırkçı ve cinsel çağrışımlarına işaret edilen hakaretler biçimindeki giysinin, onur kırıcılığı nedeniyle müsaade edilemez nitelikte olduğu sonucuna. Bu durumda bize beklemek kalıyor: Önümüzdeki esas duruşma ve daha üst mercilerde alınacak yol boyunca performansın içeriğinin daha eksiksiz bir değerlendirilmesi yapılacak mı, ve neticede bu, biçimsel olarak mevcut hakaretlere rağmen, hicvi kuşatan giysinin müsaade edilir nitelikte olduğunun kabulüne yol açacak mı diye. 

Einen Kommentar schreiben

Tags

Weihnachten Löschungsanspruch Customer Service Flugzeug Spirit Legal videoüberwachung Home-Office fotos Kartellrecht Gesundheit Apps Kundendaten Geschäftsgeheimnis Content-Klau USA Gesamtpreis fristen Infosec Kundenbewertung Social Engineering custom audience Sperrwirkung Sponsoren KUG Hotels Mindestlohn data privacy Bachblüten Gegendarstellung Diskriminierung Niederlassungsfreiheit Website Blog Geschmacksmuster messenger Schöpfungshöhe urheberrechtsschutz verlinken Markenrecht Onlinevertrieb Telefon Instagram Urteile Insolvenz Entschädigung Auftragsverarbeitung Kritik Suchmaschinenbetreiber data security Erbe Foto Opentable Soziale Netzwerke total buy out Lohnfortzahlung Datenportabilität Deep Fake Bildrechte drohnengesetz Urlaub Meinungsfreiheit Hack Restaurant Textilien CNIL TeamSpirit Datenschutzgrundverordnung Einwilligungsgestaltung AGB Personenbezogene Daten besondere Darstellung Produktempfehlungen Wahlen Plattformregulierung WLAN drohnen Lebensmittel brexit JointControl Beweislast Datensicherheit Tracking Team Adwords Bots Gastronomie selbstanlageverfahren Polen jahresabschluss Vertragsrecht handelsrecht Überwachung Finanzierung Erschöpfungsgrundsatz data Email ransom LinkedIn Verfügbarkeit Autocomplete Hotelvermittler New Work Big Data § 24 MarkenG Machine Learning Prozessrecht Reiserecht Verpackungsgesetz Cyber Security Markensperre Schleichwerbung 3 UWG Online Shopping Dokumentationspflicht Türkisch Online-Bewertungen datenverlust Verlängerung 5 UWG information technology Kreditkarten Marke Abhören Neujahr Limited Bildrecherche Beschäftigtendatenschutz Online-Portale Recht Influencer Hotelrecht USPTO Suchmaschinen Recap wallart § 4 UWG Datenschutzbeauftragter Stellenausschreibung Notice & Take Down Mitarbeiterfotografie Unterlassungsansprüche A1-Bescheinigung Vergütung Privacy Kundenbewertungen HSMA Digitalwirtschaft PPC ITB Presserecht Voice Assistant Einwilligung anwaltsserie Arbeitsunfall LG Köln Gaming Disorder Meldepflicht § 5 MarkenG Wettbewerb Markeneintragung LG Hamburg Event Geschäftsanschrift Vergütungsmodelle Scam Kennzeichnungskraft LMIV Spielzeug Annual Return Haftungsrecht Kapitalmarkt Chat EU-Kommission Europa wetteronline.de Lizenzrecht Beleidigung Datenschutzrecht DSGVO News FashionID Gesetz Impressum Dark Pattern Kinder Kennzeichnung Bestandsschutz Herkunftsfunktion Hacking Analytics Datengeheimnis Suchalgorithmus Evil Legal ReFa Buchungsportal Ferienwohnung Duldungsvollmacht Beacons Facebook EU-Textilkennzeichnungsverordnung

Die Rechtsanwaltssozietät Spirit Legal berät in- und ausländische Unternehmen mit internationaler Ausrichtung. Unser fachlicher Beratungsschwerpunkt liegt in den Bereichen E-Commerce, Gesellschafts-, Wettbewerbs-, Marken-, IT- und Datenschutzrecht. Dank unserer Branchenerfahrung sind wir in rechtlichen Fragen der spezialisierte Ansprechpartner für Start-ups, Reiseunternehmen und die Hotellerie.

© Spirit Legal 2013 - 2021, alle Rechte vorbehalten